windOPS

Multi-milyon yatırımlı modern rüzgar çiftliği, operatöre veya mal sahibine varlıkların performansı hakkında hızlı ve gerçek zamanlı bir genel bakışın yanı sıra dizüstü bilgisayarlarında, tabletlerinde veya akıllı telefonlarında daha derinlemesine bilgi ve analizler sağlayabilen akıllı bir yazılım çözümü gerektirir.

Günümüzde güç kesintisinin, azaltılmış güç eğrilerinin (yük modları) veya türbin tedarikçisi tarafından dayatılan diğer kısıtlamaların etkilerinin genellikle operatör veya mal sahibi tarafından görülemediği türbinlerin ileri düzeyde çalıştırılması bir zorluktur. Bu, operatör veya mal sahibi tarafından uygun içgörü ile önlenebilecek birkaç yüzdelik kayıplara yol açabilir.

windOPS, günlük performans izleme ve rüzgar çiftliği varlıklarının operasyonel ve finansal verilerini düzenli olarak karşılaştırmak, analiz etmek ve raporlamak için geliştirilmiş web tabanlı bir rüzgar gücü yönetimi ve analitik yazılım hizmetidir.

windOPS, tek rüzgar çiftlikleri ve daha büyük rüzgar çiftliği portföyleri için kullanılabilir ve marka veya modelden bağımsız olarak tüm rüzgar türbini varlıklarınızın performansının ve kullanılabilirliğinin bağımsız kontrolü için benzersiz bir üçüncü taraf yazılım çözümüdür.

windOPS, Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) olarak veya kendi ağınıza kurulacak kurum içi bir çözüm olarak mevcuttur.

Temel Faydalar

 • Hızlı performansa genel bakış
 • Şeffaflık
 • Sorunun erken tanımlanması
 • Herhangi bir WTG tipini destekler
 • Kapsamlı raporlama olanakları
 • Üçüncü taraf belgeleri
 • Ayrıntılı bütçe takibi
 • Proje değeri tahmini
 • Güç eğrisi doğrulaması
 • Bilgi birikimi
 • Güvenli barındırma
 • Cazip fiyatlar

windOPS, türbin sorunları, çevresel kısıtlamalar, şebeke kısıtlaması ve diğer türlerden kaynaklanan tüm kayıpları belirlemenize ve ölçmenize olanak tanır. Rüzgar çiftliğinden gelen tüm mevcut durum ve hata kodları toplanıp değerlendirildiği için bu mümkündür. Kullanıcı, kesintinin telafi edilmiş (örneğin, belirli olayların Almanya’da sigorta veya EisMan kapsamında olduğu durumlarda) veya tazmin edilmemiş bir kayıp olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda windOPS’ye talimat verme seçeneğine sahiptir. Bu özellik, kullanıcıya tazminat miktarını kolayca ve doğrudan web tarayıcısında ölçmek için benzersiz bir olanak sağlar.

windOPS ile, yalnızca kullanılabilirliğe bakmaktan daha yüksek bir hassasiyetle performansı izlemek kolaydır. Yukarıdaki örnekte türbin çalışıyor ve kullanıma hazır. Bununla birlikte, iyi rüzgar hızlarına sahip olmasına rağmen türbin açıkça hesaplandığı kadar güç üretmiyor. windOPS, serbest rüzgar akışı modelini kullanarak, iz kayıplarını, kesintileri ve hataları hesaba katarak performans kontrolü gerçekleştirebilir. Böylece, örneğin; kesintileri çok doğru bir şekilde yapmak ve böylece potansiyel tazminat için türbin tedarikçisi, sigorta şirketi vb. ile müzakereler için dokümantasyon yapmak.

Otomatik Hata Tanımlama
windOPS’deki otomatik hata tanımlama özellikleri, türbinlerden alınan SCADA verilerini sürekli olarak analiz eder. Hata kodu listesi ve kategorileri, türbin üreticisi ve varlık operatörü/sahibi ile yakın istişare içinde windOPS çözümü kurulurken tanımlanır.

windOPS kullanıcıları, herhangi bir veri alınmadığında, aynı hata kodu bir süre devam ettiğinde veya örn. park performansı belirli bir süre için %80’in altına düşer.

Bütçe Takibi
windOPS’ta AEP bütçenizi aydan aya takip edebilir, bütçenin karşılanıp karşılanmadığını görselleştirebilirsiniz. Hesaplanan Rüzgar İndeksi (EMD ConWX veya Merra’ya dayalı) ile üretimi “normalleştirmek” ve rüzgar çiftliğinizin üretiminin seçilen bir zaman dilimi içinde sahadaki rüzgarla eşleşip eşleşmediğini kontrol etmek de mümkündür. Ek veriler ile AEP bütçe takibi parasal takip ile de genişletilebilir.

Tazminat
Almanya’daki şebeke kısıtlaması (Eisspeismanagement) ve telafi miktarını hesaplamak için ilgili yöntemler, özellikle yeni rüzgar enerjisi kapasitesinin geliştirilmesinin yeni şebeke kapasitesinin geliştirilmesinden daha fazla olduğu bölgelerde giderek daha fazla dikkat çekiyor.

Her şebeke kesintisi olayından sonra, proje sahibi veya işletmecisi, resmi olarak yetkilendirilmiş hesaplama yöntemlerini kullanarak şebeke işletmecisinden alınacak tazminat miktarını hesaplamalıdır. WindOPS’de, yazılımın tazminat miktarını bu yöntemlere göre otomatik olarak hesaplamasına izin verme seçeneğiniz vardır. Buna ek olarak, windOPS ayrıca şebeke operatörüne gönderilmek üzere gerekli belgeleri hazırlayacaktır.

Şebeke kesintisi durumunda, windOPS talep edilen tazminat miktarını hem resmi “Paushalen Verfahren” hem de “Spitzabrechnungsverfahren” yöntemlerine göre otomatik olarak hesaplayacaktır. Her iki yöntem için sürekli tazminat hesaplamaları yaparak, kullanıcı, mal sahibi / operatör yeni bir yıllık süre için bir yöntem seçme seçeneğine sahip olduğunda hangi yöntemin seçilmesinin en uygun olacağı konusunda sağlam bilgi edinecektir.